ARANŻACJA POKOJU DLA DZIECKA

Aranżacje pokoi dla dzieci są z całą pewnością nie mniej wymagające od pozostałych pomieszczeń mieszkania. Najmłodsi są specjalną grupą odbiorców. Projektowana dla nich przestrzeń powinna być przede wszystkim bezpieczna, łatwo dostępna i kreatywna, aby najmłodszy mieszkaniec mógł pokochać swój pokój od pierwszego wejrzenia.

Podstawą pokoju malucha jest właściwy układ funkcjonalny, który powinien zapewnić miejsce na zabawę, odpoczynek i naukę. Każda z wspomnianych stref powinna posiadać odpowiednie wyposażenie, które pozwoli dziecku w jasny sposób odczytać przeznaczenie tego miejsca i zapewni właściwe warunki do spełniania swojej funkcji.

STREFA ZABAW

W strefie zabaw powinny znaleźć się różnego rodzaju pudełka, skrzynie i szafki służące do przechowywania rożnego rodzaju zabawek i gier. Nie można zapomnieć o zapewnieniu przestrzeni do rozłożenia wspomnianych zabawek, układania puzzli, zabawy samochodzikami lub ustawienia kolejki. Miejsce zabaw powinno być dobrze oświetlone. Warto też dobrać odpowiedni radosny i ożywiający kolor otoczenia, który będzie pozytywnie wpływał na nastrój i samopoczucie dziecka.

STREFA ODPOCZYNKU

Ta strefa ma za zadanie umożliwić dziecku odprężenie, wyciszenie i spokojny sen. Niezbędnym elementem jest odpowiednie komfortowe łóżko. W niewielkiej odległości od łózka powinna znaleźć się lampka nocna wyposażona w łatwo dostępny, bezpieczny włącznik oraz nie nagrzewający się klosz.

STREFA NAUKI

Strefa nauki odgrywa ważną rolę w rozwoju naszego dziecka. Jej aranżacja powinna wspierać koncentrację i łatwość przyswajania wiedzy. Istotne znaczenie odgrywa tutaj oświetlenie, które powinno być jasne i stonowane. Krzesło i stolik lub biurko należy dobrać do wzrostu dziecka, najlepiej gdy te podstawowe meble będą posiadać możliwość regulacji wysokości. W zasięgu dziecka umieśćmy też pojemniki na przybory papiernicze oraz szafki na zeszyty i książki. Ciekawym dodatkiem może okazać się tablica korkowa do przypinania notatek i rysunków lub tablica magnetyczna która dodatkowo umożliwi rysowanie pisakami suchościeralnymi.

Pokój dziecka posiada istotny wpływ na jego samopoczucie, zachowanie i rozwój, dlatego ważne jest aby aranżacja przestrzeni dla malucha była wykonana nie przypadkowo, lecz w sposób przemyślany i odpowiedzialny.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK