BEZPIECZNA KUCHNIA

W kuchni, jako przestrzeń roboczej powinny być zachowane najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zaprojektowanie kuchni, w której bezpiecznie i komfortowo możemy się poruszać to nie lada wyzwanie. Jest to jednak niezwykle ważna sprawa, ponieważ w kuchni spędzamy większość swojego czasu, przebywamy z dziećmi, urządzamy przyjęcia, przyjmujemy gości oraz pracujemy.

  1. Najważniejszą rzeczą są stabilne szafki. Często umieszczamy w nich ciężkie naczynia lub stołowe zastawy. Jest to dla nich dużym obciążeniem. Powinny być zamocowane stabilnie, najlepiej z dodatkowymi uchwytami. Warto także specjalnie dobrać rodzaj elementu montażowego dopasowanego do różnych obciążeń. Jest wiele rodzajów kołków montażowych – przeznaczone do drewna, cegieł oraz betonu. kuchn

  2. Kuchnia powinna być na tyle funkcjonalna, abyśmy nie zawadzali o żaden element. Zwykle szerokość blatu to 60 centymetrów, a szafki wiszącej nad to 30 cm. Warto zachować należyte proporcje, aby podczas pracy nie uderzyć o nic głową. Na schowanie większej ilości przedmiotów, zaplanujmy dolne szafki.

  3. Oświetlenie kuchennych blatów to podstawa. Miejsce pracy powinno być dobrze rozjaśnione. W tym wypadku idealnym sposobem będzie zastosowanie świecących pasków ledowych pod szafkami. Dotyczy to także lampy nad stołem kuchennym – osoby przy nim siedzące, nie mogą głową zawadzać o lampę. Nie może ona także zasłaniać nam innych osób.

  4. Należy pamiętać, że w kuchni może rozlać się woda oraz na podłogę mogą spadać inne produkty. Bardzo łatwo można się wówczas poślizgnąć i coś złamać. Podłoga koniecznie musi być antypoślizgowa, łatwa do wyczyszczenia, oraz najlepiej z ogrzewaniem podłogowym – wówczas wszystkie niezauważone płyny mają możliwość szybkiego wyschnięcia. Niestety drewniane posadzki w tym miejscu są bardzo niepraktyczne. Unikajmy ich oraz wszelkiego rodzaju wykładzin. Najlepiej kuchnię wyłożyć specjalnymi, antypoślizgowymi płytkami.

  5. Bardzo ważne są odległości w kuchni – na przykład - obok kuchenki wolne miejsce ze specjalną podkładką na gorące garnki. Nie stawiajmy obok siebie także kuchenki oraz zlewu – podczas płukania różnych rzeczy możemy niechcący zalać płomień na gazowej kuchence.

  6. Ostatnim bardzo ważnym aspektem bezpiecznej kuchni są instalacje. O prawidłowym umieszczeniu wszystkich gniazd, włączników i oświetlenia trzeba myśleć dużo, dużo wcześniej. Należy zaplanować są funkcjonalnie i optymalnie – nie możemy później po całej kuchni ciągnąć przedłużaczy – na podłodze w kuchni nie może być żadnych kabli. Dużo wcześniej jednak trzeba przemyśleć gdzie postawimy ekspres do kawy, blender czy czajnik elektryczny. Gdzie ustawimy zlew oraz zmywarkę – wówczas gniazdko w pobliżu powinno mieć dodatkową klapkę, na ewentualne zachlapanie przez wodę. Bardzo praktycznym i nowoczesnym sposobem są gniazda, które schowane są w blacie lub górnych szafkach.

Sprawdź sposoby na Projektowanie kuchni w naszym wydaniu. Zobacz także Projekty kuchni  oraz rozmaite Aranżacje kuchni wykonane przez naszych architektów. Przeczytaj o naszej pracy oraz o pasji do wykonywania naszego zawodu.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK