DOMOWA BIBLIOTEKA INSPIRACJE

W domu najczęściej wybieramy salon na zorganizowanie domowej biblioteki. Wówczas wszyscy domownicy mają równy dostęp do książek. Bardzo dobrze, jeśli jest to jednak osobno wydzielone pomieszczenie lub połączone z gabinetem. Obszerny korytarz również nada się do tego celu. Warto pamiętać, że książki w tych czasach to cenne produkty i należy o nie odpowiednio dbać.

Jak wiadomo, niewielu z nas może pozwolić sobie na przechowywanie książek w osobnym gabinecie. Zazwyczaj albo ich na tyle nie posiadamy, albo pragniemy wolne pomieszczenie wykorzystać na coś bardziej funkcjonalnego. Wówczas warto odnaleźć w domu dużą ścianę z pustą powierzchnią i na niej zorganizować domową bibliotekę. Podczas wyboru ściany lub wnętrza koniecznie unikajmy takich z nisko umiejscowionymi oknami – uniemożliwią one zamontowanie półek na książkowe zbiory z naszej kolekcji. Trzeba także zadbać o sprawną wentylację w tym miejscy – nie możemy dopuścić, aby książki szybko się zawilgociły, a papier wilgoć pochłania dobrze.

W temacie mebli, najlepszym wyborem będzie obszerna półka. Trzeba przy jej montowaniu wziąć pod uwagę wysokość książek, które mamy w księgozbiorach oraz dopasować do nich odpowiedni rozstaw półek. Nie zamykajmy książek w szafach – ich rozstawienie to niesamowita domowa dekoracja. Półki powinny być wykonane z solidnego drewna, ponieważ niekiedy stawiając książki jedna na drugiej narażamy je na duże obciążenie. Szafa książkowa jest prostsza w obsłudze, ponieważ łatwo może zostać przestawiona w inne miejsce, więc także będzie dobrym pomysłem. Możemy także delikatnie odstawić ją od ściany, i zdecydowanie poprawimy przy tym cyrkulację powietrza oraz damy książkom przestrzeń do oddychania.

Akcesoria potrzebne w domowej bibliotece to przede wszystkim doskonałe światło. Warto doradzić się w specjalistycznym sklepie na temat żarówek energooszczędnych oraz takich, które nie męczą wzroku i nadają się do czytania. Światło górne powinny być mniej intensywne, a lampka do czytania mocniejsza. Pomieszczeniu uroku dodadzą także lampki na ścianie, które będą oświetlały książki. Warto także zadbać o wygodną sofę lub fotel, w którym możliwe, że spędzimy kilka godzin oddając się lekturze. Jeśli mamy wiele książek, wiele wysokich półek – koniecznie musimy pamiętać o umieszczeniu drabiny, która z łatwością powoli nam sięgać do książek.

Bardzo ważna jest także konserwacja – książki posłużą nam przez lata, często jednak leżą i nie są używane. Dobrze jeśli raz na jakiś czas je wyczyścimy. Warto wtedy także szukać oznak pleśni oraz zastosować specjalne preparaty na mole i korniki.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK