KOLORYSTYKA WNĘTRZ

Kolor wnętrza to często niedoceniany, ale bardzo ważny element tworzący wystrój naszego pomieszczenia. Jego znaczenie jest często bagatelizowane i nie zdajemy sobie sprawy z wpływu barwy na nasz nastrój i samopoczucie.

Wybór kolorystyki wnętrza powinien być powiązany nie tylko z indywidualnymi upodobaniami użytkowników, ale również z podziałami pomieszczeń na właściwe strefy i przypisane im funkcje. Barwy są o wiele szybciej postrzegane niż kształty i faktury materiałów, dlatego stając przed ich wyborem, bądźmy świadomi ich fundamentalnego wpływu na całą stylistykę wnętrza.

BIAŁY – daje poczucie swobody i łagodzi stres. Może, również wytwarzać uczucie pustki i samotności.

ŻÓŁTY – rozładowuje napięcie i wnosi radość, ogranicza złe emocje. Należy jednak uważać, u niektórych osób może wywoływać irytację, nie zalecany dla osób zbyt wrażliwych na krytykę.

RÓŻOWY – kolor osób spragnionych miłości i lubiących ryzyko. Niepolecany dla osób niestabilnych emocjonalnie, może wywierać przygnębiający wpływ.

POMARAŃCZOWY - kolor motywacji, kreatywności i optymizmu, pełny pozytywnej energii.

CZERWONY – symbol miłości, ciepła i odwagi. Niewskazany dla choleryków – może wywoływać silne i gwałtowne emocje: bunt, przekorę, namiętność agresję.

NIEBIESKI – kolor silnie antyseptyczny. Działa znieczulająco, uspokaja, łagodzi nerwy.

FIOLET – łagodzi stres i zmęczenie. Niewskazany dla osób samotnych i z niską samooceną, które mogą czuć się przytłaczająco

ZIELEŃ – barwa silnie uspokaja i nadaje poczucie bezpieczeństwa. Polecana dla osób przesadnie aktywnych, które potrzebują wyciszenia.

BRĄZ – kolor natury, nadaje poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

CZERŃ – kolor wspierający pewność siebie, działa inspirująco. Może również wpływać na odosobnienie.

Dobierając kolor należy również zwrócić uwagę na oświetlenie pomieszczenia. Natężenie światła w znaczący sposób może wpłynąć na efekt końcowy zastosowanej barwy.

Jeśli nie jesteśmy pewni poprawności naszych decyzji dotyczących kolorystyki, zalecamy skorzystać z pomocy projektanta, na pewno będzie to lepsze i tańsze rozwiązanie od przemalowywania pomieszczenia w którym będziemy się źle czuć.

 

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK