PRALNIA W DOMU

Pralnia w jednorodzinnym domu zazwyczaj stanowi zupełnie osobne pomieszczenie gospodarcze wydzielone w tym właśnie celu. W mniejszych mieszkaniach ustawiana jest w łazience lub kuchni. W poniższej poradzie wskażemy sposoby na funkcjonalne wykorzystanie miejsca w osobnym pomieszczeniu oraz jak z łazienki zrobić idealne miejsce na pralnię.

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że pralnia w domu ma być pomieszczeniem wygodnym i musi mieć możliwość swobodnego poruszania się. Zazwyczaj takie osobne wydzielone pomieszczenie jest bardzo chwalone. Relaksowi w łazience pralka zdecydowanie nie sprzyja. Eleganckie materiały wykończeniowe, którymi pragniemy zaaranżować łazienkę zostają wizualnie zniszczone poprzez postawienie w tym pomieszczeniu pralki, oraz suszenie mokrego prania. Oczywiście wszystko zależne jest od wielkości domu, ale jeśli mamy możliwość, lub jesteśmy w trakcie wybierania projektu – pomyślmy o pomieszczeniu gospodarczym, w którym urządzimy pralnię. Takie miejsce można cudownie zaaranżować. Oprócz pralki warto umieścić tam blat i deskę do prasowania, kosze na pranie, różnego rodzaju detergenty. Należy zamontować półki i szafki służące przechowywaniu rzeczy. Powinna znaleźć się tam także konieczna umywalka i ewentualnie automatyczna suszarka do prania. Warto zadbać o odpowiednią ilość miejsca, aby móc zimową porą swobodnie suszyć świeżo uprane ubrania. Praktycznym rozwiązaniem jest także regał z systemem wysuwanych koszy na pranie – ułatwia porządkowanie oraz sortowanie.

Jeśli chodzi o usytuowanie pralni w domu najlepiej zrobić to w pobliżu garderoby, łazienki oraz sypialni. Ułatwia to pracę osobie, która robieniem prania zajmuje się w domu najczęściej. Jeśli te pomieszczenia są na poddaszu lub piętrze tym lepiej – zaoszczędzi nam to biegania po całym domu. Dobrze także, jeśli z takiego pomieszczenia będziemy mieć blisko drzwi wyjściowe, aby w okresie letnim bezproblemowo suszyć nasze pranie na dworze.

Zdarza się oczywiście też tak, że nie mamy możliwości wydzielić innego pomieszczenia, ponieważ projekt domu go nie obejmuje, lub nasze mieszkanie nie jest odpowiednio zaaranżowane. Wówczas można pralnię zbudować w łazience – wydzielając w niej osobne zabudowane miejsce. Istnieje wiele inspiracji (które podajemy także poniżej) jak taką pralnię estetycznie ukryć.

Najważniejsze rady:

  1. W pralni – gdziekolwiek się na nią zdecydujemy – musi być sprawnie działająca wentylacja ze względu na suszenie ubrań.

  2. W pralni można zamontować czujnik wilgotności – gdy wilgotność powietrza przekroczy ustalony poziom czujnik nam o tym powie.

  3. Należy zadbać o to, żeby w pomieszczeniu znalazło się okno.

  4. Pralnię należy umiejscowić blisko sypialni, łazienki i garderoby.

  5. Pralnia powinna znajdować się niedaleko drzwi wyjściowych, aby swobodnie można było wynosić mokre pranie do rozwieszenia na dwór.

  6. Pamiętajmy o dużej umywalce która musi się w pralni znajdować.

  7. W pralni musi być ciepło – sprzyja to suszeniu się prania.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK