SPOSOBY NA MEBLE Z PALET

Meble z palet to niezwykle ekologiczna, elegancka i tania propozycja aranżacji swojego wnętrza. Takie meble są niezwykle trwałe, rządzą się własnymi prawami, i w każdej chwili możemy je dowolnie modyfikować. Co ważniejsze – ekologia, odzyskiwanie surowców oraz DIY są niezwykle w modzie. Można zrobić je bardzo niewielkim kosztem. Poznaj nasze pomysły na taką aranżację.

Ekologia we własnym domu lub mieszkaniu bywa niezwykle inspirująca. Z palet można wykonać wiele mebli do domowego użytku. Dodatkowo czujemy po czymś takim niezwykłą satysfakcję, że z czegoś pozornie do wyrzucenia zrobiliśmy coś użytecznego i pięknego. Najpopularniejsze dostępne palety mają wielkość 120 x 80 x 14,4 cm. Są zbudowane z grubych deszczułek, ich narożniki są wzmocnione, są wypełnione dużymi, trwałymi klocami drewna. Te oryginalne są oznaczone symbolem EPAL, zawsze wykonane z drewna impregnowanego, poddane termicznej obróbce, co pozwala na wystarczającą ochronę przed owadami. Po dokładnym oszlifowaniu, wyczyszczeniu oraz pomalowaniu zyskują nowe życie oraz zupełnie nowy wygląd.

SKĄD WZIĄĆ PALETY?

Wybierając odpowiednie palety do naszego pomysłu warto wcześniej dokładnie sprawdzić ich wymiary. Pomoże nam to zaprojektować przestrzeń oraz zaplanować ich rozmieszczenie – pozwoli to także ograniczyć później ich przycinanie. Do wyboru będziemy mieć kupno nowych europalet oraz tych używanych. Cena nowych szacuje się między 30-40 zł, zaś cena tych używanych to koszt 17-25 zł. Kupić można je w specjalnych firmach, które takimi paletami handlują lub w składach drewna / budowlanych. Najkorzystniej jednak wychodzimy, gdy pozyskamy je prosto z budowy – czasem wystarczy porozumieć się z robotnikami. Warto jednak znać wcześniej ich wymiary – pozwoli to na lepsze zaplanowanie naszych mebli. Powierzchnia palety nie nadaje się od razu do użytku. Jest pełna zadziorów i drzazg. W tym celu należy je odpowiednio wyszlifować – polecamy szlifierkę oscylacyjną lub taśmową. Po szlifowaniu, należy usunąć cały pył, kolejno możemy zabrać się za malowanie, bejcowanie, lakierowanie lub olejowanie. Warto też przyjrzeć się obecności żywicy – jeśli ją zauważymy należy ją zagruntować odpowiednim preparatem.

CO WYKONAĆ Z PALET?

Pomysłów na meble jest wiele. Są ekologiczne, oryginalne, pasują do wielu stylów architektury oraz doskonale się wpasowują. Palety są niezwykle funkcjonalne – można z jednego surowca stworzyć wiele kombinacji i dowolnie modyfikować.

  • Stolik kawowy – warto przymocować do niego kółka, pozwoli to na swobodne przesuwanie; można także dokleić szklaną szybę na górę – imitacja blatu;
  • Siedlisko z palet na taras lub balkon – najbardziej popularne wykorzystanie palet – zbijamy wcześniej wyszlifowane i zaimpregnowane palety, malujemy na wybrany kolor oraz układamy miękkie materace i poduszki – w taki sposób idealne siedlisko mamy gotowe – równie dobrze, możemy wykorzystać ten pomysł na wykonanie kanapy do salonu;
  • Biurko z palet;
  • Wieszak z palet;
  • Łóżko z palet – palety stanowią ramę dla odpowiedniej grubości materaca, doskonale wpasowuje się w styl vintage, minimalistyczny, skandynawski oraz rustykalny;
  • Szafka na buty;
  • Regał;
  • Kwietnik lub skrzynki na kwiaty;
  • Legowisko dla psa;
  • Półki z palet – wówczas należy odpowiednio mocno zamieścić palety na ścianie – gdy dekoracja jest zbyt skromna radzimy ozdobić ją świecącymi lampkami.

Meble z palet to także wspaniały dodatek do hotelu lub restauracji. Nadadzą Twojemu wnętrzu niepowtarzalnego i delikatnego wyglądu. Zobacz naszą ofertę na Projekty restauracji oraz na Aranżacje hoteli. 

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK