STYL SKANDYNAWSKI

Styl skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych stylów aranżacji wnętrz. Jeśli chcesz się dowiedzieć czemu zawdzięcza swoje uznanie oraz na czym polega, zapraszamy do przeczytania naszego najnowszego artykułu.

Styl skandynawski możemy zauważyć w każdym czasopiśmie oraz portalu internetowym. Wnętrza urządzone zgodnie z jego dewizą są niezwykle popularne. Z biegiem lat unowocześnił się, ewoluował i wykształcił kilka swoich odmian. Dlaczego jest on tak wspaniały? Odpowiedź jest prosta – białe ściany, jasne meble, czarne detale – idealny kontrast, który dobrze się sprawdza, jest przyjemny dla oka i uderza w wiele gustów. Klasyczny styl skandynawski bazuje na kolorach i materiałach naturalnych. Najczęściej spotykane zestawienia to drewno i biel, szarość, czarne akcenty – chociaż coraz częściej można spotkać złoto, które nadaje indywidualnego charakteru.

Jak już wspominaliśmy styl ten zdążył wykształcić kilka odmian. Jakich?

  1. Styl gustawiański – polecany dla wielbicieli klasyki oraz tradycji. Polega na ciężkich meblach oraz jasnych kolorach ścian oraz parkietach. Dookoła widoczne są naturalne dekoracje, także w neutralnych kolorach. Urok tego stylu polega na różnorodności faktur.

  2. Styl skandynawski w wersji folk – prostota, naturalne materiały oraz własnoręczne wykonanie. Elementy DIY sprawiają, że jest to najbardziej kolorowa odmiana stylu skandynawskiego. Plecione dywaniki, ozdobne figurki koni lub ptaków, ręcznie robione drewniane lampiony oraz świeczniki, filcowe ozdoby – to stanowi największy urok tego stylu. Jasne tło oraz uniwersalna baza pozwala ukazać ich piękno w pełni.

  3. Styl new nordic – jest najbardziej znaną odmianą. Białe ściany, jasna drewniana podłoga, jasne białe meble oraz naturalne dodatki i kolorowe ozdoby ścian.

  4. Styl scandi chic – zupełnie nowa odmiana tego stylu, która wykorzystuje złoto – także różowe, miedź oraz mosiądz. Pojawia się w nim także sporo koloru różowego (pudrowego), żółtego oraz błękitnego. Do tego często wykorzystywane są skóry, rzucone na łóżko lub jasną sofę i podłogę.

  5. Styl dark nordic – mimo iż styl skandynawski kojarzy się z białymi wnętrzami, to wkrada się do niego coraz więcej ciemnych elementów. Bardzo często można je zauważyć na ścianach – w tym stylu zazwyczaj wybiera się akcentowanie jednej ściany na mocniejszy, bardziej ciemniejszy kolor – szmaragdowa zieleń, kobalt lub granat. Również meble wypoczynkowe są wybierane w bardziej wyrazistych kolorach.

Meble oraz dodatki w tym stylu zazwyczaj są produkowane w Szwecji, Danii oraz Finlandii. Jest to kosztowny wydatek, jednakże najlepiej odzwierciedlają właśnie ten gatunek aranżacji wnętrza. Są bardzo wygodne i niezwykle precyzyjnie wykonane – to inwestycja na lata. Bazowym kolorem w stylu skandynawski jest biel. Chodzi tutaj o światło, a ten kolor najlepiej je odbija. Dla Skandynawów bardzo ważne jest życie w zgodzie z naturą. Stąd właśnie pochodzą te barwy – biel, szarość, zieleń, róż. Dopiero jako dodatki możemy zastosować czerwień, granat lub żółć. Meble także opierają się na naturalnym, najlepiej surowym stylu – koniecznie drewniane i jasne. Chętnie wykorzystywana jest także skóra, kamień, bawełna lub len.

Obejrzyj nasze Projekty salonu. Zobacz jak pracujemy na terenie wielu miast. Sprawdź jak projektujemy i aranażujemy wnętrza - Aranżacja wnętrz Nowy Sącz. 

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK