TRIKI JAK POWIĘKSZYĆ MAŁE MIESZKANIE

Małe mieszkanie ma swoje plusy, jest mniej do sprzątania, szybciej się ogrzewa, mniej kosztuje. Dla niektórych takie lokum to spełnienie marzeń, dla innych tylko przystanek na nocleg w codziennym biegu do wymarzonej kariery. Jednak chcąc pomieścić wszystkie przedmioty bliskie naszemu sercu w niedużej przestrzeni często nie możemy sobie z tym poradzić. Przytłoczeni przedmiotami mamy poczucie życia w klitce i cała radość z przebywania w pomieszczeniu znika. 

Postanowiłam zebrać dla was wszystkie możliwe triki na powiększenie małego mieszkania, bo przecież nie wielkość się liczy a klimat i funkcjonalność, wierząc że każde lokum ma swój własny potencjał podsuwam parę sprawdzonych rozwiązań. 

BEZ SZALEŃSWT Z KOLORAMI ta zasada sprawdza się zawsze przy małych przestrzeniach, jasne kolory będą obijać więcej światła, przez co sprawią że nasze wnętrze wyda się cieplejsze. Oczywiście wymalowanie wszystko na biało nie jest jedynym rozwiązaniem. Radzimy jednak trzymać się 2 maksymalnie 3 kolorów w całym wnętrzu, co stworzy nam jednolitą przestrzeń (oczywiście biorąc pod uwagę meble i podłogę) Idealna alternatywą dla bieli będą pastelowe odcienie a dodatkowym kolorem elegancka i neutralna szarość. 

MEBLOWE INNOWACJE to dobre rozwiązanie, coraz częściej możemy kupić meble wielofunkcyjne, które szczególnie sprawdzają się gdy nie mamy na nie zbyt dużo miejsca. Dzięki kompaktowym zabudowom wykorzystamy przestrzeń pod sufitem oraz ukryjemy urządzenia i przedmioty, które nie są w codziennym użytku. Takie rozwiązania wprowadzają estetykę we wnętrzu nie przytłaczając go. Jeśli nie mamy możliwości stworzenia mebli pod zabudowę pamiętajmy, żeby wybierać te o lekkiej konstrukcji i jasnej kolorystyce, by nie sprawiały wrażenia masywnych i ciężkich. 

LUSTERECZKO POWIEDZ PRZECIE jak powiększyć mieszkanie o kolejne metry ? To proste, wystarczy znaleźć dla niego miejsce ! Lustro idealnie sprawdzi się nie tylko na ścianie w wąskim korytarzu, ale też na drzwiach przesuwnych lub jako materiał wykończeniowy dekoracji. Pamiętajmy żeby odbijające powierzchnie stosować z umiarem, jednak ich obecność korzystnie wpłynie na powiększenie i rozświetlenie mieszkania nadając mu nie raz akcent glamour. 

PRZENIEŚ SIĘ do innego świata, w magiczną uliczkę albo na łono natury. Taki efekt uzyskać można dzięki przestrzennej tapecie. Nie raz będzie ona dobrym rozwiązaniem, szczególnie w mieszkaniach ludzi którzy lubią urozmaicenia. To dobry pomysł żeby pokazać swoje zamiłowania i ozdobić ścianę ukochanymi przez siebie górami albo włoską uliczką która idąc w głąb wydłuży nam optycznie pomieszczenie. 

OTWORZ SIĘ na przestrzeń. Jeśli dopiero co kupiłeś mieszkanie lub chcesz zrobić remont od zera, warto pomyśleć o wyburzeniu niepotrzebnych ścian i zastąpieniu ich przepierzeniami, daje to wiele możliwości i wpuszcza dzienne światło do pomieszczeń, które wcześniej nie miały do niego dostępu. Dzięki takim rozwiązaniom stwarzamy możliwość otwartego wnętrza i wydzielamy stref dla nas ważne jak sypialnia czy garderoba. 

KORYGOWANIE PROPORCJI brzmi jak zabieg chirurgiczny, ale spokojnie we wnętrzach też jest parę mniej inwazyjnych sposobów by tego dokonać. Mamy na myśli głównie wąskie ale długie pomieszczenia, lub te zbyt niskie. Najprostszym sposobem jest zastosowanie wzoru w pasy w kierunku w którym chcemy uzyskać wydłużony efekt. Tutaj sprawdzą się tapety lub dywany w takiej właśnie stylistyce. Żeby optycznie podwyższyć wnętrze należy pamiętać aby malując ścianę w kolorze zostawić biały pasek od sufitu w tej samej barwie. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się jeśli dodatkowo podłoga będzie jaśniejsza od koloru ściany. 

MAŁE WNĘTRZE MAŁE WZORY wszystko się musi zgadzać, prawda? Chodzi o to żeby optycznie nie obciążać pomieszczenia. Dlatego małe delikatne wzory na poduszkach i zasłonach sprawdzą się doskonale. W przypadku tych drugich dobrym pomysłem będzie również przeźroczysty zwiewny materiał. Będąc w temacie okien, najwięcej miejsca zyskamy rezygnując z zasłon a decydując się na rolety lub żaluzje. 

UWOLNIJ PODŁOGĘ będzie jej lżej, a Tobie wygodniej. Im mniej przedmiotów postawimy na podłodze tym więcej przestrzeni zyskamy. Dodatkowym trikiem będą meble ustawione na nóżkach, ułatwi to sprzątanie i nada lekkości. 

TRZYMAJ POZIOM to dobra rada nie tylko w życiu, ale także w urządzaniu mieszkania. Mówiąc o poziomie mam na myśli linii mebli, ozdoby wiszące na ścianach i oświetlenie. Spójnie i estetycznie rozłożone przedmioty, pozwolą zachować harmonie i nie zagracą pomieszczenia. 

RUPIECIARNIA, GALERIA, SKANSEN czy funkcjonalne wnętrze? Dużo osób ma problem z nadmierną ilością rzeczy, chcąc je wszystkie wyeksponować nasze mieszkanie zaczyna powoli przypominać galerię. Pamiętając o tym starajmy się zadbać o zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni dla naszych rupieci. Wyznaczyć jedno miejsce i co jakiś czas zmieniać ekspozycje cennych pamiątek, a resztę schować np. w zabudowanych pod sufitem szafkach, gdzie będzie się sięgać tylko w razie potrzeby. 

JASNE ŻE JASNO a żeby tak było należy dobrze przemyśleć oświetlenie. W tym temacie najbardziej cenione jest światło dzienne, którego dzięki poprzednim radom uda się zyskać jak najwięcej. Jednak jeśli chodzi o lampy które wybieramy do mieszkania musimy pamiętać o paru rzeczach. Po pierwsze decydujmy się na smukłe lampy w jasnych kolorach , po drugie pamiętajmy żeby nie stawiać wielkich lamp o dużych kloszach-one zabiorą nam dodatkową przestrzeń. Na koniec, punktowe i ledowe oświetlenie też będzie dobrym rozwiązaniem jednak trzeba uważać żeby nie przesadzić. Najlepiej sprawdzi się w miejscach w których jest potrzebne, jak przy szafach czy w kuchni. Można też rozświetlić nim węższe i ciemniejsze zakątki mieszkania. 

AŻUROWA PROPOZYCJA – przepuszcza dzienne światło ? Tak. Jest ciekawym elementem dekoracyjnym? Tak. W przyjemny sposób wydziela strefy w mieszkaniu? Jak najbardziej ! Więc dlaczego nie spróbować ? Obecnie rynek oferuje nam wiele ciekawych wzorów, pięknych w swojej prostocie, dlatego warto przemyśleć takie rozwiązanie. Moim zdaniem idealnie sprawdzi się, gdy w naszym M1 chcemy oddzielić miejsce pracy od strefy dziennej lub wydzielić kącik zabaw dla dziecka czy aneks kuchenny. 

WNĘTRZE MA PASOWAĆ DO CIEBIE a nie na odwrót. To najważniejsza zasada przy urządzaniu każdego mieszkania. Podejmując decyzje o zmianach pamiętaj o funkcjonalności i komforcie i również o tym żeby stworzyć miejsce, które wyraża Twoją osobę. 

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK