ODPOWIEDNIE OŚWIETLENIE

Podczas urządzania własnego wnętrza szczególnie należy zadbać o swój komfort i wygodę. Zapewnia to właściwie dobrane oświetlenie w każdym pomieszczeniu – ma zdobić przestrzeń, eksponować walory oraz być funkcjonalne

Odpowiednia dawka światła – naturalnego oraz sztucznego wpływa na naszą wydajność i efektywność, pozwala wypocząć i odpowiednio pracować. Niezwykle istotnym elementem urządzania wnętrz jest rozmieszczenie oświetlenia, tak aby było one użyteczne, funkcjonalne oraz nadawało pomieszczeniom uroku, elegancji i subtelności. W kuchni oraz łazience doskonale sprawdzają się światła punktowe, które jasno i wyraźnie oświetlają wydzieloną przestrzeń. Duże, pojedyncze lampy proponujemy umieszczać w sypialni, salonie lub jadali. Bardzo eleganckim oraz nowoczesnym pomysłem jest także zastosowanie w swoim domu oświetlenia podłogowego – idealnie nada się przy stopniach schodów.

Odpowiednio dobrane światło w domu potrafi ukazać jego walory dekoracyjne, buduje odpowiedni nastrój, nadaje przytulności i ciepła. Pomieszczenia zyskują niepowtarzalny charakter. Światło w domu dzielimy na mniej więcej 3 rodzaje:

  1. Ogólne – tworzy tło naszego wnętrza, oświetla jego całość – zlokalizowane w samym centrum.

  2. Miejscowe – dopasowane odpowiednio do miejsca, w którym zależy nam na oświetleniu – lampka do czytania, światło przy lustrze, światło w kuchni nad blatem.

  3. Dekoracyjne – podkreśla najważniejsze walory, detale takie jak rośliny, obrazy i kolory.

Jakich błędów zatem nie powinniśmy popełniać przy planowaniu oświetlenia do naszych wnętrz?

Powinniśmy unikać stosowania mocnych żarówek, które są zbyt jaskrawe i źle wpływają na wygląd pomieszczenia. Nie powinnyśmy skupiać aranżacji wokół tylko jednego źródła światła (najczęściej ogólnego). Należy także odpowiednio dobierać ilość świateł punktowych – nie można z nimi przesadzić. Warto także pamiętać o funkcjonalnym rozmieszczeniu włączników światła. Muszą być dostosowane do naszej wygody i naszych potrzeb.

Jakie są nasze sekretne rady na umieszczenie oświetlenia?

Żyrandol, który jest skierowany do dołu pomniejsza pomieszczenie i sprawia, że wnętrze wydaje się niższe. Nadaje przytulny charakter. Wąski salon możemy optycznie rozszerzyć gdy oświetlimy jego krótsze ściany. Zawsze ustawiajmy długie stojące lampy w salonie – ułatwiają czytanie, pomagają dbać o wzrok oraz wizualnie powiększają wnętrze.

COFNIJ
INSTAGRAM
SnapWidget · Instagram Widget
FACEBOOK